Analiza Pierwiastkowa Włosa EHA

APW

Badanie pierwiastkowe włosa – w czym może pomóc

Co to jest analiza pierwiastkowa włosa (APW)?

Analiza pierwiastkowa włosa EHA jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która została opracowana w Stanach Zjednoczonych i pozwala określić na podstawie zaburzeń równowagi pierwiastkowej, jakie procesy chorobotwórcze zachodzą w organiźmie. Dlatego też jest ona pomocna w diagnozowaniu i eliminacji przyczyn wielu jednostek chorobowych.

 

POZIOM MINERAŁÓW WE WŁOSACH JEST GENERALNIE OK. 10 RAZY WYŻSZY ANIŻELI WE KRWI, OKREŚLENIE ICH ILOŚCI NA PODSTAWIE BADANIA EHA NIE STANOWI PROBLEMU I JEST PRECYZYJNE.

 

Dla kogo to badanie jest wskazane?

Badanie może wykonać każdy, kto chciałby skontrolować swój stan zdrowia bądź też zdefiniować źródło swojego złego samopoczucia. Badaniem powinna zainteresować się również osoba żyjąca w ciągłym stresie, sportowcy, kobiety planujące ciąże lub ciężarne oraz dzieci, dla których często badanie krwi oznacza wielki stres.

 

ANALIZA PIERWIASTKOWA WŁOSA DA INFORMACJE O METABOLIZMIE, TRENDACH ORAZ TENDENCJACH ORGANIZMU, JEST BEZCENNA W PRZYPADKU POTRZEBY OKREŚLENIA AKTUALNYCH OBCIĄŻEŃ I POTRZEB ODŻYWCZYCH.

 

Co uzyskam dzięki wykonaniu Badania Analizy Pierwiastkowej Włosa?

 • Badanie włosów pozwala na określenie poziomu 28 pierwiastków w organizmie oraz ich wzajemnych powiązań i proporcji.
 • Wynik pokaże obciążenie organizmu metali ciężkimi.
 • Dzięki badaniu poznamy stan naszego zdrowia na przestrzeni około 3 miesięcy (badanie krwi pokazuje stan zdrowia na chwilę obecną).
 • Badanie wskaże na zaburzenia mikro i makroelementów w organizmie.
 • Badanie daje możliwość określenia profilu metabolicznego i pomaga dopasować do niego odpowiednią dietę. Każdy z nas jest indywidualnością i potrzebuje odpowiednio różnej diety.
 • Informację o aktywności poszczególnych organów i gruczołów.
 • Możliwość określenia stopnia tolerancji węglowodanów.
 • Badanie zapewnia bezpieczeństwo dzięki nieinwazyjnemu procesowi pobrania próbki oraz stabilności materiału do badania.

 

Jakie pierwiastki oznaczy nam badanie analizy pierwiastkowej włosa?

Badanie pokaże nam stężenia 19 pierwiastków odżywczych oraz 9 toksycznych.

EHA APW

Analiza pierwiastkowa włosa – 19 minerałów odżywczych

EHA APW

Analiza pierwiastkowa włosa – 9 pierwiastków toksycznych

 

Dlaczego czasami czujemy się źle a badania krwi mamy w normie?

Krew – jest nośnikiem substancji (np. witamin, minerałów, glukozy, hormonów, itp.), natomiast komórki ich finalnym odbiorcą. Oznacza to, że organizm robi wszystko aby krew była dobrze zaopatrzona i mogła dostarczyć odpowiednie substancje do tych komórek, które są niezbędne do utrzymania życia. Dlatego też tak często czujemy np. objawy niedoboru magnezu czy też potasu… a badania krwi mówią nam zupełnie coś innego – poziomy w normie.
Włosy natomiast są tkanką miękką, którą organizm traktuje jak swoisty magazyn. To oznacza, że nie są one niezbędne do utrzymania życia. W związku z czym nie musi on za wszelką cenę utrzymywać w nich stanu równowagi. Jeżeli w organizmie będziemy mieć np. za mało potasu – to organizm będzie pobierał go sobie między innymi z włosa. I dopiero tutaj mamy informację czy zapasy te są wystarczające czy też są już na wyczerpaniu.

 

Interpretacja wyników – Dlaczego najlepiej aby zrobił to specjalista?

W wyniku mamy podane ilości pierwiastków – ich poziomy a także ich normy. Czy to jednak oznacza, że sami możemy zinterpretować wynik? Otóż czytanie wyników nie zawsze jest tak oczywiste.
Są pierwiastki, których poziom we włosach faktycznie odpowiada poziomowi w organizmie. Są również i takie, których poziom nie stanowi żadnej istotnej informacji. Jednak poziomy niektórych pierwiastków we włosach są wręcz odwrotnie proporcjonalne do poziomów w organizmie, jak np. wapń, gdzie często jego wysoki poziom we włosach oznacza transmineralizację wapnia w organizmie. Może być to spowodowane np. zbyt wysokim poziomem ołowiu, który wypiera wapń z kości i umiejscawia się tam.
Po za wysokimi poziomami pierwiastków toksycznych należy również zwrócić uwagę na stosunki pierwiastków. Kiedy np. zaburzony jest stosunek Cynku – Zn do Miedzi – Cu można przyjąć ukrytą toksyczność.
W badaniu określany jest m.in. poziom Kobaltu – który jest głównym składnikiem wit. B12 – dlatego też, warto aby szczególnie osoby nie spożywające mięsa badały poziom tego pierwiastka.

Jak widać do interpretacji wyników należy podejść holistycznie, uwzględniając zarówno synergizm i antagonizm pierwiastków, jak i zależności poziomy proporcji między nimi.

Interpretacja wyników APW EHA

wyniki Analiza Pierwiastkowa Włosa

Proponuję dodatkowe omówienie wyników badań:

 • Główne odchylenia od normy pierwiastków odżywczych (wskazanie niedoborów i nadmiarów) i metali ciężkich
 • Omówienie odchyleń stosunków proporcji pierwiastków
 • Zalecane dodatkowe badania
 • Zalecana suplementacja
Analiza Pierwiastkowa Włosa

wyniki i dodatkowa interpretacja – Analiza Pierwiastkowa Włosa

Ja wykonać badanie?

Jesteś zainteresowany/a badaniem – skontaktuj się ze mną – KONTAKT
Otrzymasz zestaw EHA zawierający ankietę, małą kopertę do której pobierzesz próbkę włosów oraz opis pobrania próbki.

zestaw analizy pierwiastkowej włosa

Zestaw EHA – analizy pierwiastkowej włosa

Pobraną próbę wraz z wypełnioną ankietą wyślesz do wskazanego laboratorium, korzystając z załączonej koperty zwrotnej na koszt odbiorcy.
Na wskazany w ankiecie adres e-mail otrzymasz potwierdzenie dotarcia próbki włosów.
Czas oczekiwania na wynik wynosi od 3 do 4 tygodni. Po tym czasie, na wskazany w ankiecie numer telefonu komórkowego i adres e-mail otrzymasz kod do odbioru wyniku on-line. Jeżeli zamówiłeś wersję drukowaną, wynik EHA otrzymasz również w wersji papierowej, na podany w ankiecie adres korespondencyjny.

Jak wygląda pobranie próbki włosa?

 • Upnij włosy w górnej części głowy. Wydziel pierwsze pasmo i wytnij je ostrymi nożyczkami przy samej skórze. Odmierzając od miejsca odcięcia – od głowy – odetnij 1,5-2 cm kosmyka, resztę wyrzuć.
 • Powtórz czynność 2-3 razy, aby ilość odciętych włosów wynosiła 300-400 mg, co objętościowo odpowiada 1 płaskiej łyżce stołowej.
 • Oddane do badania włosy nie powinny być farbowane. W przypadku włosów farbowanych należy odczekać około miesiąca i pobrać jako próbkę powstały odrost. Można również pobrać próbkę włosów łonowych lub z klatki piersiowej.
EHA

pobranie próbki do badania APW

 

Autor tekstu: Justyna Brzezińska, Psychodietetyk, członkini Towarzystwa Psychodietetyki